Poprvé ve školce

Poprvé ve školce aneb jak dítěti pomoci?
Období, kdy Vaše dítě začíná chodit do školky je časem velkých změn a ten sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý človíček vyrovnat. Dítě poznává nové a neznámé věci, cizí děti a dospělé, musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s „novou autoritou“ – paní učitelkou.
Svému dítěti můžete zcela určitě nástup do školky usnadnit. Jak na to? Ve třídě bývá 24 dětí a jen dvě paní učitelky na všechny děti. Moc dobře víte, jak dá zabrat jen to jedno dítě. A představte si jich 24! " Paní učitelko hotovo, já jsem počůraný, potřebuju smrkat, ona mi bere kočárek..." Jako rodiče byste měli i doma dodržovat režim, v jakém se pohybuje Vaše dítě ve školce. Od ranního vstávání, přes sebeoblužné činnosti, po stravování a odpočinek. Vaše dítě je už schopno zvládat většinu činností zcela samo, proto jej co nejvíce podporujte v samostatnosti. Chvíli mu to potrvá nebo bude mít ponožku naruby, ale zvládne to. Pomozte mu s tréninkem, motivujte ho a nechte na něm alespoň část rozhodování a jen ho veďte.

Co je potřeba udělat před nástupem dítěte do mateřské školy?
Vaše dítě je potřeba přihlásit ke stravování. Kontaktujte vedoucí školní jídelny v Dlouhé Loučce, paní Krestýnovou na telefonním čísle: 585 001 429 a domluvte se na založení osobního spisu dítěte. V mateřské škole oznámíte nástup dítěte ke vzdělávání. Stravu i absenci budete omlouvat a odhlašovat pouze v mateřské škole.

Seznam věcí, které Vaše dítě do mateřské školy potřebuje:

  • pohodlné papuče s pevnou patou. Papučky podepište a zkoušejte je doma společně s dítěm obouvat.
  • do skříňky dát pytlíček, tašku s náhradním oblečením: spodní prádlo, ponožky, tepláky, legíny, tričko
  • batůžek s malým pitím pro pobyt venku a balíček kapesníčků
  • vhodnou obuv na procházky a pro pobyt venku
  • celoročně pokrývku hlavy


Pár rad, které by Vám před nástupem do školky mohly pomoci

Používejte stejné rituály 
Voďte své dítě do školky pokud možno vždy ve stejný čas a vyzvedávejte ho pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy ho vyzvednete – po obědě, po svačině – namísto obecných pojmů jako "přijdu brzy, za chvíli, po práci" a podobně.

Rozlučte se krátce
Loučení dlouze neprotahujte a to ani v šatně školky ani mezi dveřmi do třídy. Slzičky mohou doprovázet začátky poměrně dlouho, buďte trpěliví. A co když jsou ty slzičky Vaše? Nestyďte se za ně a vypusťte je, ale až doma. Mějte ale na paměti, že Vaše dítě reaguje na Vás. Pokud jste v pohodě a vyrovnaní, působí to na Vaše dítě. Někdy loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě. Hlavně se nebojte! Pokud by Vaše dítě moc plakalo, zavoláme Vám!

Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ
 
Pokud je to možné, nechte dítě ve školce zpočátku kratší dobu a tuto postupně prodlužujte.

Buďte citliví a trpěliví
Vyprávějte si s dítětem o tom, co ve školce dělalo a co nového se naučilo.

Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte
Vysvětlete dítěti, že ho máte rádi a že nechodí do školky proto, že na něj nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností – vy práci, Vaše dítě školku.

Komunikujte s učitelkou
Prostředí školky a učitele se pokuste co nejlépe poznat a dovolte jim, aby i oni poznali Vás. Obě strany by měly po celou dobu spolu úzce komunikovat, spolupracovat a vycházet si vstříc. Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, Vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

Dítě za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte
Chválou však rozumějte slovní pochvalu. Není vhodné dítěti nosit dárečky, sladkosti za to, že ve školce dnes neplakalo. Nemuselo by se Vám to do budoucna vyplatit. Kupovali byste si vlastní dítě a to nejspíš nechcete.


Pozitivně dítě motivujte
Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky, tatínka. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.


Poprvé ve školce aneb co byste nikdy neměli dělat

Nestrašte své dítě školkou
„Počkej, ve školce ti ukážou“, "Jestli budeš zlobit, půjdeš do školky" apod. Při problémech s přivykáním Vašeho dítěte buďte trpěliví. Vzpomeňte si, jak Vám bylo, když jste nastoupili do nového zaměstnání :-)

Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská
Když zvládnete své emoce Vy, dítě je zvládne také.

Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a říkejte mu pravdu o tom, v kolik hodin ho přijdete vyzvednout.

Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.