Kostel sv. Kunhuty
Fara s kostelem se v Pasece poprvé připomíná už v roce 1351, kdy byla začleněna do nedávno předtím zřízené diecéze v Litomyšli. Nejstarší částí nynějšího farního kostela je jádro jeho hranolové věže, které pochází z období pozdní gotiky. Věž byla za pozdněrenesanční přestavby nadstavena a ukončena nečleněnou atikou ve formě ražení – podobně jako věž v Medlově a Újezdě.
Značně sešlý pozdně gotický kostel dal kolem roku 1606 přestavět tehdejší majitel Sovineckého panství – do kterého patřila i Paseka – Jan starší Kobylka z Kobylího, který si kostel zvolil za své rodové pohřebiště. Do rodinné krypty ve zdejším farním kostele sv. Kunhuty byla pohřbena jeho druhá manželka Anna Ederovna ze Štávnice, která zemřela 18. 1. 1607.
Další přestavba kostela byla provedena v r. 1784 nákladem patrona velmistra řádu Německých rytířů, arcivévody Maxmiliána – náklad na přestavbu činil 1800 zlatých. Na hlavní oltář byl ve Vídni za 150 zlatých pořízen obraz sv. Kunhuty – namaloval jej v roce 1770 vídeňský malíř Ignác Ablasser. Námětem obrazu je scéna ze života sv. Kunhuty, která na důkaz své panenské čistoty podstoupila zkoušku věrnosti chůzí po rozpálených radlicích.
Už v roce 1808 byly opravovány staré varhany, které byly pořízeny za faráře Františka Weissera. V roce 1812 měl kostel již 3 oltáře. Za faráře Vojtěcha Hoffmana, který založil dnes nezvěstnou farní kroniku, možná uloženou v nezpracovaném a nepřístupném archivu fary ve Státním okresním archivu v Olomouci, byl v historizujícím duchu obnoven kostelní mobiliář, který zhotovil významný sochařský atelier bratří Vlútzerů. Mobiliář kostelu v letech 1865 a 1866 významně doplnil třemi obrazy šternberský malíř Gustav Přeček.
Ze starších původních zvonů kostela se žádný nedochoval. Největší zvon byl v r. 1862 přelit a spolu se zvonem z roku 1413 v roce 1917 zrekvírován k válečným účelům.
V současné době jsou ve věži kostela zavěšeny dva zvony získané náhradou za rekvízované zvony. Mladší pochází z roku 1928 a byl ulit Richardem Hevoldem z Chomutova, starší byl ulit v roce 1665 lotrinským zvonařem Janem Pricqueyem v Mladé Boleslavi. Že se tento zvon dostal až do obce Paseka je pravděpodobně dílem náhody neboť podle dvakrát se opakujícího rekvizičního nápisu bílou barvou Paseky to byla asi obec v Čechách i na Moravě značně frekventovaného názvu. Za druhé světové války byl zvon rekvizován a ocitl se na některém shromaždišti rekvizovaných zvonů. Po skončení války byl díky svému nápisu zřejmě omylem vrácen do Paseky na Olomoucku.
V letech 1999 a 2000 prošel exteriér kostela značnou rekonstrukcí. Díky finanční sbírce občanů v obci, s přispěním obce Paseky a okresního úřadu v Olomouci se podařilo nově zrekonstruovat věž, chrámovou loď (jak fasádu tak střechu), vyměnit dveře a zrestaurovat erb pánů ze Sovince - rodu Kobylků z roku 1603. Bezesporu je v současné době Kostel sv. Kunhuty ojedinělou historickou památkou v naší obci.

