Duhové zprávičky | Základní škola Paseka

Duhové zprávičky

MLADÝ ŘEMESLNÍK
30. 01. 2019
K640_Dřevěné žabky, které jsme vyrobili..JPG  

Mladý řemeslník

 

Kroužek s tímto názvem je nejmladším kroužkem na naší škole v Pasece. Začal s mírným zpožděním, protože jsme čekali, až budou zkolaudovány a vybaveny nové školní dílny.

Díky pochopení představitelů naší obce byly v srpnu a září 2018 instalovány kvalitní dílenské stoly a svěráky, k tomu jsme přikoupili nějaké pilky, rašple, kladívka a skládací metry.

Pár levných střešních latí, hřebíčky, smirkový papír a začali jsme v počtu 16 kluků a holek ve věku od 8  do 12 let.

Děti od prvního okamžiku přistupovaly k činnosti v kroužku s velkým nadšením, já poněkud s obavami, protože jsem si říkal: „Jak dlouho je asi bude bavit řezat a rašplovat kus nevzhledného dřeva ve svěráku?“

Hodně jsem se divil. Bavilo je to a zatím pořád baví celé dvě hodiny, které kroužek trvá.

Zpočátku se nám také nevyhýbaly drobné úrazy – pilka, i když malá, ta ostré zuby má. Pořezali jsme se téměř všichni i já. Děti i jejich rodiče tyto drobné úrazy přijímali velmi sportovně, děti bez jakéhokoliv pláče a nářků a rodiče s pochopením. Jenom nám rychle došly náplasti ze školní lékárničky, tak jsem koupil ve slevě velké balení náplastí a světe div se, od toho dne se už nikdo nepořezal.

Nejprve jsme vyrobili dřevěnou žabku, podle staré předlohy z roku 1930. I když vypadá docela jednoduše, dala dětem docela dost práce a zabrala spoustu času.

Po ní následovalo krmítko pro ptáčky jednoduché konstrukce určené k postavení na okenní parapet, nebo na dřevěný sloupek. Prkna na výrobu krmítek nám jako sponzorský dar věnoval ing. Václav Beneš z Bohuňovic. Moc za ně děkujeme.

A začínáme vyrábět jednoduchou, jednorannou pistolku určenou k vystřelování kamínků, takovou, se kterými si děti hrály ještě před třiceti lety i zde v Pasece. Na tu se děti hodně těší a domluvili jsme se, že až ji vyrobíme, uspořádáme střelecké závody o ceny.

Žáci a žákyně v kroužku dělají vše sami, já jim pouze radím. Ne vždy se jim všechno povede uřezat rovně, ale neustále se zlepšují. 

Hotové výrobky si po dokončení a povrchové úpravě odnáší jejich tvůrci domů, aby jim byly k užitku a nezabíraly místo ve škole.

Je radost vidět děcka, jak se činí v práci, a nikdo je nemusí pobízet k dílu. Také si přitom užijeme dost legrace a po skončení kroužku se děti samy a s elánem hrnou do úklidu.

 

Po poradě s ředitelkou naší školy chci nabídnout rodičům a jejich dětem možnost využívat naše školní dílny i mimo kroužek Mladý řemeslník. 

Pokud se několik rodičů se svými dětmi domluví a budou si chtít společně vyrobit něco ze dřeva, třeba domeček pro panenky, nebo poličku do pokojíčku budou u nás ve škole vítáni.

 

Co plánujeme na příští rok?

To co letos, pracovat převážně se dřevem a vyrábět jednoduché výrobky, na které stačí naše síly, vědomosti a jednoduché nářadí.

A možná i docela malý stolní soustruh na soustružení dřeva, abychom si osvojili něco nového a sami si vysoustružili třeba dřevěná kolečka k dřevěným autíčkům, ale to se ještě ukáže.

 

Zdeněk Knápek

 

  Pozn. ředitelky školy:
Určitě se dočkáme dalšího nového vybavení. Naše škola se zapojila do projektů MAP II. Mikroregionu Uničovsko na podporu polytechnického vzdělávání. Dílna se bude dál vybavovat jednoduchými stroji a nástroji a nápady a plány bude kde, jak a s kým realizovat :-)Na výpis novinek